ממן 12 – פסיכופתולוגיה | האוניברסיטה הפתוחה

  מטלת מנחה 21 בפסיכולוגיה התפתחותית של האוניברסיטה הפתוחה – כולל שאלות על הפרעות אישיות, הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות נרקסיסיטית, הפרעה טורדנית כפייתית,טיפוס A, פרפיליה ואנורקסיה.

שאלה 1

מה ההבדל בין מחלות פסיכוגניות (ILLNESSES PSYCHOGENIC) לבין הפרעות סומטופורמיות? פרט בקצרה (עד 10 שורות לתשובה). הפרעות סומטופורמיות הן תופעה של דפוסי תלונה על סימפטומים ותחושות של בעיות פיזיות, ללא כל ממצאים קלינים או אורגנים התומכים בכך, הנותנים ביטוי לבעיות מרקע פסיכולוגי. מחלות פסיכוגניות הן אוסף מחלות הנגרמות בגלל גורמים פסיכולוגיים. בין תופעות או מחלות אלו אפשר למצוא דברים כמו רעד, התקפי פרכוס וכאב ממוקד (לדוגמה בגב התחתון או כאבי ראש). ההבדל בין שתי התופעות הינו שבהפרעות סומטופורמיות אין ממצאים קלינים (הוכחות) המאשרות כי קיימת בעיה גופנית אמיתית, לעומת מחלות פסיכוגניות – בהן ישנה בעיה פיזית מובהקת עם ממצאים.

שאלה 2

הגדירו את המושגים הבאים: א. השפעת אינבו – EFFECT PLACEBO  השפעת אינבו כשמה כן היא – אין בה כלום. השפעה זו מתרחשת כאשר תסמיניהם של הנבדקים משתפרים לאחר נטילת תרופת דמה, תוך מחשבה כי התרופה אמיתית. ב. טיפוס A טיפוס A הינו מערך התנהגויות המתרחשות אצל אנשים מסוימים במצבי דחק או אתגר, כמו  האצה בדיבור ובפעילות מוטורית. ניתן לחזות התנהגות מסוג זה על ידי ראיון מובנה. הדפוס תלוי בדחף תחרותי גדול ללא יעדים מוגדרים, חוסר סבלנות, קוצר זמן או עוינות.

שאלה 3

א. דיכאון מופיע בקומורבידיות מובהקת עם אנורקסיה – נכון/לא נכון ב. אחד ההבדלים המרכזיים בין אנורקסיה לבולימיה הוא שבאנורקסיה תמיד יש תת משקל ובבולימיה המשקל ברמת הנורמה – נכון/לא נכון ג. הפרעת הסתגלות בדרך כלל מקדימה את הופעת האנורקסיה – נכון/לא נכון ד. תכונת הפרפקציוניזם כנראה קשורה לבולימיה אבל לא לאנורקסיה -נכון/לא נכון ה. אחוז התמותה בקרב הסובלים מאנורקסיה הוא שולי (כמעט ולא קיים) -נכון/לא נכון ו. האנורקטי לרוב מכחיש את המורכבות או הקושי או החומרה של הבעיה, ואילו הבולימי מודע שיש לו בעיה והוא מלא אשמה, בושה וכו' –נכון/לא נכון

שאלה 4

קוראים לי ויקטור, אבל אני מעדיף שיקראו לי "ויקטור הענק". אני עובד בתור פקיד זוטר בבנק, אבל זה רק עד שהמנהלים הגדולים יגלו אותי ואת כישורי הענקיים. גם בבית הספר חיכיתי שיגלו אותי, אבל עדיין זה לא קרה, כנראה בגלל שהמורים לא היו מספיק חכמים. בכל מקרה, הפנו אותי לטיפול בגלל התקפות זעם, שהיו מוצדקות לחלוטין, כיוון שהבוסים לא ראו את גדולתי. אני מרבה לבקש פגישות עם מנהל הבנק ולעיתים הוא לא מבין לגמרי למה. אבל הוא עוד יבין. חברים שלי אמרו לי שאני לא מבין אותם, אבל את האמת, אני לא טורח, הם צריכים להבין אותי ולעזור לי להתקדם, לא אני צריך להבין אותם. שיגידו תודה שאני חבר שלהם. א. בהתאם לשלב הראשון באבחנה של הפרעת אישיות באופן כללי – על אילו קריטריונים הוא עונה ועל אילו אין מספיק נתונים?  בהנחה שויקטור אכן סובל מהפרעת אישיות, הוא עונה על הקרטריונים הבאים:
  1. סטיה בתפקוד הבין-אישי ושליטה בדחפים: ויקטור מתקשה לשלוט בעצמו, ונאלץ להגיע לטיפול עקב התקפי זעם.
  2. חסר גמישות ומקיף שורה ארוכה של מצבים אישיים וחברתיים (בית ספר, עבודה, חברים)
  3. פגיעה בתחום החברתי: ויקטור חש כי הוא אינו מובן על ידי חבריו, ולא מציג שום אמפתיה כלפיהם, או מנסה להבין אותם. כמו כן קיימת פגיעה בתחום התעסוקתי 
  4. הדפוס יציב (נמשך עוד מבית הספר)
  5. על  קריטריון מספר 5 (רגשי) אין לנו מספיק מידע.
ב. מאיזו הפרעת אישיות סביר שהוא סובל? נמקו תוך התייחסות לנתונים המתאימים להפרעה. כפי הנראה ויקטור סובל מהפרעת אישיות נרקסיסטית. הפרעה זו מתבטאת בתחושת גדלות, התעסקות בקבלת תשומת לב והתבלטות והיעדר אמפתיה. ויקטור מתאר כי הוא בטוח שיום אחד המנהלים הגדולים יגלו אותו ואת כישוריו העניקים – ומעדיף שיקראו לו ויקטור הענק (תחושת גדלות), אינו טורח להבין את חבריו מכיוון שהם צריכים להבין אותו (היעדר אמפתיה), וחיכה בתקופת בית הספר כי המורים יגלו אותו, דפוס המתמשך גם בעבודה עם מנהלו (התעסקות בקבלת תשומת לב והתבלטות). בנוסף, ניתן לראות ביטוי לזעם הנרקסיסטי בהתקפי הזעם אותם הוא מתאר.

שאלה 5

שמי הוא יוסי ואני בדרך כלל עושה מאמצים נואשים ואינטנסיביים להמנע מנטישה, גם כאשר אין סכנה אמיתית לכך. יש לי בדרך כלל קשרים מאוד אינטנסיביים, הנעים בקיצוניות מאהבה לשנאה ולהיפך. הפסיכיאטר שלי אמר שאני סובל מהפרעת אישיות.   א.אם הפסיכיאטר צודק, מאיזו הפרעת אישיות אני סובל? נמקו, תוך איזכור אבחנה מבדלת אחת על פי המתואר, נראה כי יוסי סובל מהפרעת אישיות גבולית. הסובלים מהפרעה זו מראים שיבושים חמורים בזהות ותחושת העצמי, אשר מובילה למערכות יחסים חסרות יציבות, והימנעות מאומצת מנטישה. מערכות היחסים העזות והסוערות של אנשים הסובלים מבורדליניות – דרך אידאליזציה של בן או בת הזוג והתפכחות מרה בסופה, מתאימות למקרה של יוסי. האבחנה המבדלת במקרה זה יכולה להיות הפרעת אישיות תלותית, אשר המשותף בניהן הוא הפחד מניטשה, והמבדיל הינו התגובה אליה, כאשר בהפרעת אישיות גבולית התגובה עשויה להיות זעם (כפי שמתאר יוסי), ובתלותית רצון לפיוס או חיפוש אחר קשר חדש.

שאלה 6

איציק בילה את 10 השנים האחרונות בכתיבת עבודת המסטר (.A.M) שלו מכיוון שהוא היה מודאג מכך שיהיה צודק לגברי בכל פרט מעבודתו. למרות שהוא כתב רק 20 עמודים, הוא בילה כל דקת עירות של ימיו בכתיבת העבודה. סביר שאיציק סובל מהפרעת אישיות א. פסיבית-אגרסיבית. ב. היסטוריונית. ג. טורדנית-כפייתית. ד. פרנואידית.

שאלה 7

א. רוב התיאוריות מצביעות על כך שלאדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית יש תחושת הערכה עצמית שברירית ביותר, המסתתרת מאחורי מעטה גדלות –נכון/לא נכון ב. הפרעת אישיות אנטי חברתית שייכת לאשכול ב' של הפרעות האישיות –נכון/לא נכון ג. בעלי הפרעת אישיות שנראים מוזרים לאחרים סביר שישויכו לאשכול א' של הפרעות האישיות –נכון/לא נכון ד. בניגוד לאנשים בעלי הפרעת אישיות סכיזואידית, ישנה סבירות גבוהה שאנשים בעלי הפרעת אישיות סכיזוטיפאלית יקחו חלק בפעילות עבריינית – נכון/לא נכון ה. קל מאוד לטפל בהפרעות אישיות באמצעות טיפולים פסיכיאטריים (תרופות) -נכון/לא נכון

שאלה 8

אילו מהמשפטים הבאים נכון: א. בעלי הפרעת אישיות רואים בהתנהגות שלהם את הסיבה לחוסר הנוחות שלהם. ב. לבעלי הפרעות האישיות קל מאוד להשתנות. ג. לפי התיאוריות הפסיכואנליטיות מקורה של ההפרעה הנרקיסיסטית בגיל ההתבגרות. ד. תשובות א+ב+ג נכונות. ה. אף תשובה לא נכונה.

שאלה 9

א. קיימות השפעות חברתיות-תרבותיות רבות על מה שמוגדר נורמאלי או לא נורמאלי בהקשר להרגלים והתנהגויות מיניות –נכון/לא נכון ב.  רוב האנשים בעלי הפרפיליות הינם זכרים –נכון/לא נכון ג. לבני אדם פרפילים יש לרוב יותר מפרפיליה אחת –נכון/לא נכון ד. דיספרוניה הינה סוג של ליקוי בתפקוד המיני –נכון/לא נכון  

שאלה 10

יגאל בן ה- 30 ,שחזר באמצעות טיפול פסיכולוגי כי הוא נאנס ע"י אביו כשהיה בן 5 ,25 שנים מוקדם יותר. דונו בקצרה בשאלה האם שיחזורים כאלו רצויים או לא. תנו לפחות 2 נימוקים התומכים הן בצד המתנגד לשיחזורים והן בעד הצד התומך בהם. לשיחזור של ההתעללות המינית כדרך טיפול ישנם יתרונות וחסרונות. אחד החסרונות העיקריים של השחזור עלול להיות עיוות של הטראומה וזכרון מעוות דרך הבניית זיכרון – שחזור מהעבר הרחוק כמו במקרה שלנו עלול להיות לא ודאי לכל היותר, והרגש/עוררות שהזכרון מעלה עשוי גם הוא להתל ולהשפיע על אמיתות השחזור, כמו גם תגובותיו של המטפל בעת השחזור. קל ליצור זכרונות שווא גם ללא כוונה, דרך שאלות מנחות. חסרון נוסף הינו ש כמו שהתעללויות קורות, כך גם האשמות כוזבות – וייתכן כי שיחזור אשר אינו אמיתי ב100% יוביל להאשמת שווא של אדם חף מפשע. כדאי לשחזר אירועים כאלה ביתר זהירות. מהצד השני, לשחזור עצמו יש גם יתרונות. ההתמודדות עם אירוע טראומטי אשר היה מודחק זמן רב בעזרת מטפל או אדם קרוב דרך שיחה עשויה להקל על מעוקה אשר מלווה בדרך כלל שמירה של מידע כזה מתחת לפני השטח, ולפתוח פתח לטיפול מקיף לאיכות חיים גבוהה יותר של המטופל, והתייחסות בריאה לאירועים מהעבר. בנוסף, בניגוד להאשמת השווא שהצגנו קודם, ניתן גם להגיע לידי טיפול וענישה באדם אשר עבר על החוק והטריד מינית. אדם כזה לרוב יפגע שוב באחרים, וניתן למנוע מעוד אנשים להפגע על ידו דרך סיפור ושחזור של אירוע מהעבר.